A tavaszi horgászat trükkjei
A tavasz közeledtével már sokan lázban égnek, hogy újra lehessen menni horgászni. A sikeres szezonkezdéshez oszt meg veletek most pár trükköt Imre.
1. Vízterület kiválasztása
Az első hideg vízi horgászatunkhoz érdemes olyan vízterületet keresni, ami jól telepített, és folyamatosan bojliznak rajta, mert ezeken a vizeken lényegesen hamarabb lehetünk sikeresek.
Imre két legnagyobb kedvence:
Kelet Magyarországon a Harsányi horgásztó
Nyugat Magyarországon pedig a Bokodi-hűtőtó
2. Az időjárás
Amennyiben tavasszal 8-10 °C-os hűvös vízeken horgászunk, próbáljuk meg a mélyebb részeket, vagyis vermelő helyeket (A halak ilyenkor a mélyebb gödrökben tartózkodnak) megtalálni: csónak segítségével radarozással, esetleg marker úszós tapogatással.
Hirtelen jött felmelegedésnél tavasszal keressük a nappali órákban a sekélyebb területeket, hiszen ezek a vékonyabb vizek 1-2 fokkal melegebbek, mint a mélyebb részek, ezáltal a pontyok szívesen felkeresik ezeket a részeket.
Előfordulhat, hogy amennyiben éjszaka is horgászunk, hogy a nappali kapások után a sötétedés beálltával és a levegő lehűlésével a kapások megszűnnek, hiszen a halak visszahúzódnak a mélyebb részekre. Ilyenkor elgondolkozunk, hogy mit is csináltunk rosszul, de tulajdonképpen csak annyi történt, hogy a vékonyabb vízréteg az éjszaka folyamán jobban visszahűl, mint a mélyebb rész, és időlegesen visszahúzódnak a halak erre a területre.
Ezért a legjobb választás az, ha olyan helyünk van, ahonnan egyszerre meg lehet horgászni a sekélyebb és a mélyebb részeket is.
3. Etetés
Etetésre indulásnak kisebb mennyiségű apró mag – ami lehet kendermag, repce, stb. -, valamint oldódó és főtt bojlik használata javasolt.
Kerüljük a kemény magvakat, mert ezek emésztése lényegesen hosszabb, és amennyiben a halak ebből jóllaknak, van, hogy napokig nem táplálkoznak.
4. Csalizás
Csalizásra a legmegfelelőbb az oldódó bojli, vagy a kis méretű főtt bojli pasztázva. A felcsalizott horog mellé bátran használjunk PVA zsákokat, amelyben darabolt bojlik, illetve apró pelletek vannak.
A pelletek közül ne az olajos változatot használjuk, hiszen a hideg vízben ezek nehezen oldódnak, és a csalogató hatásuk nem megfelelő.
5. Milyen bojlit használjunk?
Az oldódó bojlikból a hideg vízben a 20 mm-es nagyság lehet az ideális méret, ízek tekintetében pedig a Chilis-borsos, a Fokhagymás-kolbászos, és a minden időszakban jól működő Robin-redes lehet a megfelelő választás. Ha a víz hirtelen melegedni kezd, akkor csak annyi teendőnk van, hogy átváltsunk 24 mm-es bojlira.
18 fok fölött mindenképpen a főtt bojlik használatát javaslom.
Tisztelettel:
Mr Bojli Imre
Iratkozz fel a Youtube csatornánkra, ahol Imre rendszeresen új videós tartalommal fog várni!
Katt ide a Mr Bojli Facebook értékelésekhez